Piyasaların yönü


BIST100…3.Çeyrek Büyüme Verisi Takip Edilecek… BIST100 endeksi haftanın son işlem gününü tepki ve kar satışlarının etkisiyle %1.02 değer kaybıyla 1,329 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi gelen kar satışlarının etkisiyle geçtiğimiz hafta %1’in üzerinde değer kaybetti. Temel dinamikler değişmese de endeksin gelmiş olduğu seviye ve risk algısı ön plana çıktı. Yurt dışındaki olumlu havanın devam etmesi halinde borsadaki yükselişin devam etmesi beklenebilir. Bu bağlamda endekse gelen kar satışları alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. 1,300 puan seviyesi kısa vadede önemli bir destek noktası olarak karşımıza çıkıyor. Önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek AB liderler zirvesi Türkiye’ye yönelik yaptırımlar açısından takip edilecek. Piyasalar bugün yurt içinde GYSİH büyüme verisini takip edecek. 2.çeyrekteki küçülmenin ardından %5 büyüme bekleniyor.

 

 

USDTRY… Kurdaki Gevşemenin Devam Etmesi Beklenebilir… Ekonomide dönüşüm ve reform sinyallerinin olumlu yansımaları devam ediyor. 13-20 Kasım haftasında ekonomi yönetiminden gelen fiyat istikrarı vurgusu sonrasında hisse ve tahvil piyasasına yabancı ilgisinin arttığını 1,5 milyar $’lık giriş yapıldığını görüyoruz. Risk iştahının devam etmesi durumunda yabancı ilgisinin Aralık ayında da devam etmesi beklenebilir. Dolar TL kuru geçtiğimiz hafta gelen tepki alımlarıyla birlikte bir miktar yukarı yönlü ivme kazansa da normalleşme adımlarının devamı aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam ediyor. Bu noktada 7.50 seviyeleri önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

 

 

EURTRY… Haftaya 9.40 Seviyelerinde Başladı… Geçtiğimiz hafta gelen tepki alımları ve Euro’nun global bazda değer kazanması sonrasında 9.50 seviyesi üzerine yönelen Euro TL kuru yeni haftaya nispeten sakin başladı. Yükselen risk iştahı gelişen piyasa ülke para birimlerine destek oluyor.

 

 

EURUSD… Son 3 Ayın Zirvesinde… Euro dolar paritesi Biden’ın seçilmesi, aşı iyimserliği ve global risk iştahındaki yükselmeyle birlikte son 3 ayın en yüksek seviyesine yöneldi. Güvenli varlık dolar global risk iştahının yükselmesiyle birlikte değer kaybederken parite 1.1975 seviyesinin üzerine tutundu. Piyasalar FED’in takip ettiği PCE enflasyonu verisini ve ECB Başkanı Lagarde’ın konuşmasını takip edecek.

 

 

XAUUSD… Global Risk İştahındaki Yükseliş Sonrasında Zayıfladı… Çin’de imalat PMI verisi son 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. ABD’de üst düzey sağlık yetkilileri aşının yılsonu gelmeden ülke çağında dağıtılacağını duyurdu. Global piyasalarda ekonomik büyüme iyimserliği altın fiyatlarını baskılamayı sürdürüyor. Spot altın %1’in üzerinde değer kaybıyla ons başına 1,764 $ seviyelerine kadar geriledi.

 

 

GAUTRY450 TL Seviyesinin Altında… Altının ons fiyatının gerilemesi ve TL varlıklardaki yükseliş sonrasında gram altın son 446 TL seviyelerine geriledi.

 

 

BRENT… OPEC+ Belirsizliğiyle Geriledi… Global risk iştahındaki yükselişe rağmen OPEC+ toplantısı öncesinde petrol fiyatları yeni haftaya ekside başladı. Brent petrolün varil fiyatı %2’nin üzerinde değer kaybıyla vadeli işlemlerde 47 $ seviyelerinde işlem görüyor. OPEC+’in Ocak ayı için planladığı üretimi artırma planlarının ne zamana erteleneceği konusundaki belirsizlik devam ediyor.

 

 

SP500…Vadeli İşlemlerde 3,610 Puana Geriledi… S&P500 endeksi vadelileri yeni haftaya Şükran günü tatilinin ardından ekside başladı.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar