EURUSD, ECB’yi etkiler (mi)?


 

“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Makro Teması

ECB Faiz Kararı /ABD Enflasyon / Çin Enflasyon /  Türkiye İşsizlik Oranı – Ödemeler Dengesi

Haftanın Stratejisi

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi %0,50 Üzerinde Kalıcı Olacak (Mı)?

Haftanın Konuşmaları

10 Eylül Perşembe Saat 15.30 ECB Başkanı Lagarde

10 Eylül Perşembe Saat 20.00 ECB Başkanı Lagarde

EURUSD, ECB’yi Etkiler (Mi)?

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 27,002,323 – tedaviye pozitif cevap veren 18,070,624 – ölü sayısı 882,053 kişiye ulaşmıştır. Aşı gelişmelerine ilişkin pozitif beklentiler güçlü olmaya devam ederken, Rusların bulduğu aşının son fazında antikor üretimi olması bu beklentiyi daha da güçlendirmektedir.

Fed Başkanı Powell, işsizlik oranında iyileşmenin öngörülenden daha iyi olduğunu fakat toparlanma takviminde ihtiyatlı iyimser olduklarını belirtti.

Zayıf Dolar – güçlü Euro teması etkin olurken, Dolar endekslerinden bir miktar toparlama çabası öne çıkmaktadır. EURUSD paritesi 1,18 seviyesi üzerinde kalıcılığını sürdürmektedir.

Haftanın genelinde ECB – BoC faiz kararlarını, ABD – Çin enflasyon verilerini takip edeceğiz.

  • ECB; Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını 10 Eylül Perşembe günü saat 14.45’te açıklayacaktır. GCM Yatırım Araştırma olarak ECB’nin faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmesini beklemiyoruz. ECB bu toplantısında büyüme ve enflasyon için yeni tahminlerini açıklayacaktır. Bu verilerin olası pozitif yöne evrilmesi Euro varlıkları için pozitif olarak fiyatlanabilir. ECB faiz kararı sonrasında Başkan Lagarde 15.30’te basın toplantısına başlayacaktır. Konuşmasında zayıf Dolar – güçlü Euro fiyatlamasının ECB’nin para politikasını şekillendirmede etkili olup olmadığına ilişkin vereceği sinyaller kritik olacaktır.    Ayrıca EURUSD paritesinin seviyesi ECB’nin para politikasında etkili mi değil mi konusunda gelecek sorular ve açıklamalar kritik olacaktır.
  • BoC; Kanada Merkez Bankası faiz kararını 9 Eylül Çarşamba günü açıklayacaktır. GCM Yatırım Araştırma olarak BoC faiz tarafında değişiklik beklemiyoruz.

Japonya’da Abe’nin sağlık sorunları nedeni ile istifası sonrasında Liberal Demokrat Parti’den (LDP) lider seçimi sonrası erken seçim olabileceği mesajı geldi.

ABD Başkanlık seçimlerinde anketler Biden’in (%49,7) lehine olmaya devam ederken Trump %42,8 seviyesinde bulunmaktadır. Bu hafta iki başkan adayı 11 Eylül anma töreninde bir araya gelecektir.

 

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3000 seviyesi üzerinde 3407 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 3500 üzerinde kalıcılık referans olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,7180 seviyesinde bulunurken, %0,50 üzerinde kalıcılık etkin olmaktadır. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $2000 altında $1935 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,4455 seviyesi ile 7.30 üzerinde fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 515.315 seviyesi ile 500 seviyesi üzerinde hareketine devam etmektedir. Dolar temasında  (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) bir miktar toparlanma öne çıkmaktadır.

 

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (31 Ağustos – 7 Eylül) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %1,25 değer kaybı göstermektedir.

 

Kıymetli madenler, 5 günlük (31 Ağustos – 7 Eylül) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %1,68 değer kazancı – Gümüş %3,98 değer kazancı göstermektedir.

 

Türkiye tarafında corona virüsü vaka sayısı 279,806 kişiye çıkarken, ölü sayısı 6,673 kişiye ulaşmıştır. Testlerin devreye alınması ile vaka sayısında artış devam ederken, toplam test sayısı 7,779,539 kişiye ulaşmıştır. Günlük vaka sayısı (1578) 1500 kişi üzerinde sürmektedir.

Detaylar için tıklayınız.Bakan Koca: Son hafta günlük hasta sayısı en çok artan illerimiz; Van, Karaman, Erzincan, Çankırı ve Kayseri. Ağır hasta sayısı en çok olan illerimiz; İstanbul, Ankara, Konya, Erzurum ve Yozgat. Tedbirlere birlikte uyarak başarılı olabiliriz. Birlikte tedbirli olalım.

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar