Çin: ABD, Güney Çin Denizi'nde provokasyonda bulunmamalı


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ABD'nin Güney Çin Denizi ile ilgili yayımladığı bildirinin gerçek dışı ve uluslararası yasalara aykırı olduğunu, bölgenin barış ve istikrarına zarar verdiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yayımlanan bildiride, Çin'in Güney Çin Denizi konusunda ortaya koyduğu birçok talebin uluslararası hukuka aykırı olduğu savunulurken, ilgili ülkelerin Çin'in taleplerine karşı çıkmaları, Çin ve Filipinler'in Güney Çin Denizi Tahkim Davası'yla ilgili yargı kararına sadık kalmaları gerektiği öne sürüldü.

Sözcü Zhao Lijian, "Çin, eski tarihlerden bu yana Güney Çin Denizi'nde egemenliğe sahiptir ve orada binden fazla yıl hakimiyet sürmüştür. Çin hükümeti, 1948 yılında uluslararası topluma Güney Çin Denizi'nin sınırlarını beyan etti. Uzun süre hiçbir ülke bu sınırlara itiraz etmedi. Bu yüzden, Çin'in bölgedeki egemenliği uluslararası hukuk tarafından da korunmalı. Bölgedeki barış ve istikrarın korunması için çaba göstermeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Zhao, "BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne taraf olmak istemeyen ABD, birçok uluslararası anlaşmadan çekildi ve kendi çıkarları için uluslararası hukuku da kullandı. Güney Çin Denizi'nde sık sık tatbikat düzenleyen ABD, bölgedeki barış ve istikrara büyük zarar verdi." diye konuştu.

Sözcü, Çin'in 2002 yılında Çin ve ASEAN ülkeleri arasında imzalanan Güney Çin Denizi Taraflar Eylem Deklarasyonu kapsamında, bölgedeki egemenlik sorununun çözülmesi için ilgili ülkelerle görüşmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.


Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı


Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar