Alman ZEW endeksi


 

AVRUPA

 “Alman ZEW endeksi”

ZEW endeksi corona virüsü nedeni ile Haziran ayında gördüğü 63,4 seviyesi ile ekonomik toparlanmanın yavaş yavaş devam ettiğine işaret etmektedir. Fakat bunun kalıcılığı konusunda bir şeyler söylemek için henüz erken olabilir.  Temmuz ayı için açıklanacak veri içinde virüsün etkilerinin nasıl evrildiğini gösterecektir.

ABD

“Enflasyon Verisini Takip Edeceğiz”

ABD ekonomisi için Haziran ayı enflasyon verisini takip edeceğiz. Aylık bazda negatif enflasyon çıkış sinaylleri gelirken yıllık enflasyonda %0 üzeri yani pozitif eğilim sürmektedir. Haziran ayı için aylık enflasyon %0,6 – yıllık enflasyon 0,6% beklentisi yer almaktadır.

 

“PİYASANIN ROTASI”

Tesla Yukarı Piyasa Yukarı, Tesla Aşağı Piyasa Aşağı!

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 13,070,097 – tedaviye pozitif cevap veren 7,226,989 – ölü sayısı 572,411 kişiye ulaşmıştır. Vaka sayısı 13 milyon kişiyi aşarken, birinci dalga hızını kesmeden devam etmektedir. Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Doktor Anthony Fauci, ABD’deki vakaların artma nedenini erken açılma olarak belirtti.

ABD – Çin arasında Güney Çin Denizi gerilimi sürerken, ABD tarafı Çin’in iddialarını yalanlamaktadır.

Piyasa dinamiklerinde Tesla hisse senedi öne çıkarken, S&P500 endeksine dâhil olabileceğine ilişkin beklenti hisse senedinin sert rallisinin ana nedeni olmaktadır. Endekse dahil olma beklentisi öne çıkarken, dahil olabilmek için açıklanacak finansal sonuçlarında kar elde etmesi gerektiği unutulmamalıdır. Tesla, $1793 yüksek seviyesini gördükten sonra seans içi hareketinin başladığı $1500 seviyelerine hızlı geri çekilmiş ve güncel durumda $1500 altında fiyatlanmaktadır. Hisse senedi için $1500 referans seviye olurken, yukarı veya aşağı yönlü hareketi ABD endekslerinin yukarı veya aşağı yönlü hareketini tetiklemektedir.

ABD için bilanço sezonu başlarken, bugün JP Morgan – Citi ve Wells Fargo finansal sonuçlarını takip edeceğiz.

GCM Yatırım Araştırma tarafından hazırlanan analizlerimiz;

 • “13 – 17 Temmuz Haftasına İlişkin Gelişmeler” izlemek için tıklayınız.
 • “ABD’de Bilanço Sezonu Başladı” okumak için tıklayınız.
 • “JP Morgan Bilançosunda Resesyon Kalıntıları” okumak için tıklayınız.
 • “CITIGROUP Bilançosunda Beklentiler” okumak için tıklayınız.
 • “İngiltere’den Genişlemeci Maliye Adımı” izlemek için tıklayınız.
 • “Amazon Tarihi Zirvesini Yeniledi” okumak için tıklayınız.
 • “Tesla Yeni Zirvesinde” okumak için tıklayınız.
 •  “NASDAQ100’de Teknik Görünüm” okumak için tıklayınız.
 •  “ABD – Meksika – Kanada Anlaşması Devreye Giriyor” okumak için tıklayınız.
 • “Kalabalığın Çılgınlığı ve Altın Çıkarma Maliyeti” okumak için tıklayınız.
 • “ABD ve Avrupa Hisse Senetleri İçin Analist Beklentileri ve 12 Aylık Hedef Fiyatları” okumak için tıklayınız.
 • “Gram Altın’da Gelişmeler ve Teknik Görünüm” izlemek için tıklayınız.
 • “Altın ve Gümüş Yeni Çeyrekte Yükseliş Eğilimine Devam Edecek mi” izlemek için tıklayınız.

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3000 seviyesi üzerinde 3150 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak algı için 3000 seviyesi önemli olmaktadır. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,6217 seviyesinde bulunurken, %0,50 üzerinde kalıcılık etkin olmaktadır. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $1800 altında $1798 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 6.8635 seviyesi ile 6.80 üzerinde fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 523,139 seviyesi ile 500 seviyesi üzerinde kalıcı olmaya devam etmektedir. Dolar temasında (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) tarafında gerileme öne çıkmaktadır.

 

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (7 – 14 Temmuz) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %0,02 değer kaybı göstermektedir.

 

Kıymetli madenler, 5 günlük (7 – 14 Temmuz) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %0,16 değer kazancı – Gümüş %4,30 değer kazancı göstermektedir.

 

Türkiye tarafında corona virüsü vaka sayısı 214,001 kişiye çıkarken, ölü sayısı 5,382 kişiye ulaşmıştır. Testlerin devreye alınması ile vaka sayısında artış devam ederken, toplam test sayısı 4,021,947 kişiye ulaşmıştır. Günlük vaka sayısı (1008) 1000 kişi üzerinde devam etmektedir.

Bakan Koca: En çok vaka görülen 5 ilimiz: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır. 5 ilin yoğun bakım sayılarında da artış var. Ortalama 1 hafta önceki verilere göre, vaka sayısında 1.000’in altına inmekte kararlıyız. COVID-19’a karşı HER GÜNÜMÜZ BİR SINAV.

 

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar