ABD'nin Güney Çin Denizi açıklamasına tepki


ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin ve ASEAN ülkelerinin Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı koruma çabalarını hiçe sayarak ve Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi gibi uluslararası hukuk kurallarını kasten yanlış yorumlayarak, Çin ile diğer bölge ülkeleri arasındaki ilişkileri kışkırtan bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya Çin'in Washington Büyükelçiliği'nden tepki geldi.

Çin büyükelçiliğinin açıklamasında, "Çin'in Güney Çin Denizi konusundaki tutumu ve görüşü açıktır, hiç değişmedi. Güney Çin Denizi'ndeki toprak egemenliği ve deniz çıkarlarını korumaya kararlı olan Çin, ilgili anlaşmazlıkların diyalog yoluyla barışçı şekilde çözülmesinden yanadır. Çin, anlaşmazlıkların ilgili kural ve mekanizmalarla kontrol altına alınması ve işbirliğiyle ortak kazanç elde edilmesinde ısrarlıdır." ifadeleri kullanıldı.

Güney Çin Denizi'ndeki durumun genel olarak barışçı ve istikrarlı olduğuna ve sürekli iyileştiğine işaret edilen açıklamada, Güney Çin Denizi Eylem Kuralları adlı anlaşmayla ilgili müzakerelerin yapıldığı ve ilerleme kaydedildiği belirtildi.

ABD'nin anlaşmazlıklarla taraf olmadığına dikkat çeken açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Buna rağmen bölge işlerine karışmaya çalışan ABD, bölgede güç gösterisi yapıyor, gerginliği kışkırtıyor ve çelişkiyi teşvik ediyor. Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne imza atmamasına rağmen, sözleşmeyi alet olarak kullanıp diğer ülkeleri eleştiriyor; seyrüsefer ve uçuş özgürlüğü bahanesiyle diğer ülkelerin deniz ve hava sahalarını ihlal ediyor. ABD, Güney Çin Denizi'ndeki toprak egemenliği konusunda tarafsız tutum alma taahhüdüne sadık kalarak, diğer ülkelerin barış ve istikrarı koruma çabalarına saygı göstermelidir."


Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı


Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar