ABD - Çin arası tekrar geriliyor


Piyasa Gündemi

Toparlanma beklentileri ile genişlemeci para ve maliye politikaları risk iştahını destekleyen tarafta yer alırken, vaka sayılarında devam eden artış ve ikinci dalga endişeleri aşağı yönlü risk unsuru olarak izleniyor. Ekonomik veri akışları ve salgın kaynaklı gelişmeler önemini korumaya devam etmektedir. Ayrıca Güney Çin Denizi üzerinden ABD – Çin arasında oluşan yeni gerginlik de izlenmesi gereken bir diğer önemli konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    12:00 Euro Bölgesi – Sanayi Üretimi Önem: Yüksek
•    15:30 ABD – TÜFE / Çekirdek TÜFE Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Hisse piyasalarında gün içinde etkili olan alımlar ve yurt içinde beklentilerden daha iyi gelen sanayi üretimi verisinin katkısıyla BIST-100 Endeksi pozitif bir seyir izledi. BIST-100 günü %3,13’lük yükselişle 118.399 puandan tamamladı. Ancak yurt içi piyasaların kapanışından sonra hisse piyasalarında salgın kaynaklı endişelerle satış baskısı tekrar artış kaydetti. ABD borsaları günü karışık kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,86 – 6,87 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 6,86’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün küresel piyasalardaki olumlu havayı arkasına alan ve pozitif ayrışan BIST 100 Endeksi 3590 puanlık (%3,13) bir yükseliş gerçekleştirdi. 117.500’ün geçilmesi pozitif bir tablo oluştururken bu seviyenin üzerinde kalıcı olunup olunamayacağı izlenecek. Salgına ilişkin artan endişeler dün Borsa İstanbul kapandıktan sonra ABD’den başlayarak genele yayılan bir satış getirmiş durumda. Bu sabah küreseldeki bu olumsuz tablo ile güne başlayacak endeks 117.500 üzerinde tutunamazsa satışlar yeniden hız kazanabilir. Bu durumda ilk destek olarak 115.500 izlenebilir. Yukarıda ise ilk güçlü direncimiz 118.500’de bulunuyor. Bu seviye geçilecek olursa son haftalarda görülen zirve seviyeler yeniden gündeme gelecektir.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar