Son haftalarda güç kazanan risk iştahı, haftaya daha sakin bir seyirle başladı


Piyasa Gündemi

Toparlanmaya ilişkin güç kazanan iyimser beklentiler son haftalarda risk iştahını desteklerken, salgın kaynaklı gelişmeler ve ekonomik veriler önemini korumaya devam ediyor. Son dönemde fiyatlamalar üzerinde etkili olmasa da ABD – Çin ilişkilerinin seyri de önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Fed yerel yönetimlere yönelik destek programını genişletirken, yarınki Fed toplantısı ve Powell’ın söylemleri önemli olacak.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    12:00 Euro Bölgesi – GSYH 2020/1Ç Önem: Orta
•    17:00 ABD – İş İmkanları ve Personel Değişimi Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Artan iyimserliğin etkisiyle son haftalarda piyasalarda alım iştahının güç kazandığı görülmekteydi. Küresel hisse piyasaları yaşanan güçlü yükselişlerin ardından yeni haftaya ise daha sakin ve dalgalı bir seyirle başladı. BIST-100 Endeksi gün içi kazançlarını geri vererek dün günü %0,35’lik bir düşüşle 109.637 puandan tamamladı. ABD borsaları günü %1’leri aşan yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının ise güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,79 – 6,80 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 6,78’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

13 gülük tarihi yükseliş serisinin ardından dün de güne yükselişle başlayan BIST 100’de günün son bölümünde kar satışlarının etkili olduğunu gördük. Endekste gün içinde 110.750’deki direncin üzerine çıkılsa da gelen satışlarla birlikte tekrar 110 binin altına sarkıldı. Kısa vadede en güçlü destek bölgemiz 108.250 – 108.750 aralığında bulunuyor. Bu bölgenin altına sarkılmadığı sürece geri çekilmelere temkinli yaklaşmak gerektiğini düşünüyoruz. Yukarıda ise 110.750 ile dün görülen en yüksek seviye olan 111.050 aralığı ilk güçlü direnç olarak takip edilebilir. Dün de ifade ettiğimiz gibi bu bölgenin geçilmesi 113 binli rakamların hızlı bir şekilde görülmesini sağlayabilir. Bu süreçte yurtdışı piyasalardaki seyrin de yakından takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar