AHİLİK RUHU İYİ ANLAŞILMALI VE YAŞATILMALIDIR


Ereğli Belediye Başkanı 18-24 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı sebebiyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Özgüven: "Ahilik; Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu'da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini düzenleyen bir örgütlenmedir. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir. Bu düzen çerçevesinde insanlarımızın birlik ve beraberliğinin dürüst olmaktan geçtiği aşikardır. 

Özellikle dürüst ve ilkeli esnaflık kaynaşmayı sağlarken helal kazancın hazzını da yaşatır. İşte Ahilik bunu savunur. Ahilik ruhu iyi anlaşılmalı ve yaşatılmalıdır. Ticaret toplumları geliştiren, kaynaştıran bir objedir. Doğru, dürüst ve ilkeli ticaret medeni toplumların olmazsa olmazıdır. Belediye olarak esnaflarımıza saygı duyuyoruz ve her platformda onlara destek oluyoruz. Çünkü dürüst ve ilkeli esnaflarımızla birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz zaman Ereğli'mizi daha da ileriye taşıyacağımızın bilinciyle çalışıyoruz. 

Bu duygu ve düşüncelerle öncelikle esnaflarımızın ve tüm hemşehrilerimizin Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı'nı kutluyorum" dedi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar