Çanakkale Savaşı Objeleri KTO Karatay’da


Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102'nci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında "Çanakkale Savaş Objeleri ve Resim Sergisi" açıldı. Recep Gençoğlu'nun Mehmet Akif Ersoy'un Çanakkale Şehitleri'ne şiirini seslendirdiği ve salonun duygulu anlar yaşadığı programın açılışına KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade ve öğrenciler katıldı.

"Çanakkale Savaşı, Bizi Millet Yapan Bir Savaştır"

Serginin açılışını gerçekleştiren KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk "Çanakkale savaşı, bizi millet yapan bir savaştır. Türk tarihi için çok önemli, gurur duymamız ve dersler almamız gereken bir dönüm noktasıdır. Günümüzde neden Şam ve Bağdat ile ilgilenmek zorunda olduğumuz sorusunun cevabı da Çanakkale Cephesi'nde gizlidir. 15 yaşındaki küçük fakat yürekli insanların şehit olduğu, 250 bin şehit verdiğimiz, mermilerin havada çarpıştığı yerdir Çanakkale; o dönemde eğitim kurumlarımız mezun vermemiştir. Çanakkale bütün dünyaya karşı verilen bir mücadeledir aslında" diye konuştu.

Programın sonunda katılımcılara Çanakkale Zaferi'nin zorlu şartlarda kazanıldığını anlatmak amacıyla, şehitlerin bir öğünlük yemeği olan üzüm hoşafı ve ekmek dağıtıldı.

Türk tarihinin en önemli zaferlerinden biri olan ve dönüm noktası olarak kabul edilen savaşa ait materyallerin yer aldığı "Çanakkale Savaş Objeleri ve Resim Sergisi", KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Tesisleri'nde 23 Mart'a kadar gezilebilecek.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar