KOP Bölgesi “Yeni Marmara” olma yolunda


​Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, 2014-2018 yılları arasını kapsayan KOP Eylem Planı ile bölgede kapsamlı bir dönüşümü gerçekleştirmek istediklerini vurgulayarak; Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray'dan oluşan KOP Bölgesi'nin "Yeni Marmara" olma yolunda ilerlediğini söyledi.

 

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon (BYEGM) Konya İl Müdürü Cemil Paslı'yı ziyaret eden KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, yerel basının önemine dikkat çekerek, Paslı'ya çalışmalarında başarılar diledi. Bostancı, İl Müdürlüğünün KOP Bölgesi illeri de olan Konya, Karaman ve Aksaray'ın tanıtımına yönelik faaliyetlerinin önemli olduğunu vurgulayarak bölgedeki bütün kurumların işbirliği içinde çalışmasını önemsediklerini söyledi.

 

KOP Bölgesine Yaklaşık 10 Milyar TL

Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray illerini içine alan KOP Bölgesi'nin tarımdan, sanayiye, ticaretten turizme birçok sektörde gelişme potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Bostancı, "2014-2018 yıllarını kapsayan KOP Eylem Planı ile amacımız, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray illerinden oluşan KOP Bölgesini içine kapanık eski durumundan kurtararak tarihinden miras aldığı sorumluluk bilinci ile hak ettiği 'Kâdim Başkent' ihtişamını tekrar kazanmasını sağlayarak, bölgemizin yeni bir Marmara haline gelmesi için gerekli altyapıları oluşturmaktır." diye konuştu.

 

KOP Eylem Planı'nın kapsayıcı, insan odaklı ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleriyle hazırlandığını ve bölgenin tarım, turizm, ulaştırma, lojistik, ticaret alanlarında önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Bostancı şunları söyledi: "Bu potansiyeli ortaya çıkarmak için hazırlanan ve Başbakanımız Prof. Dr. Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu tarafından onaylanan KOP Eylem Planı yürürlüğe girmiştir. KOP Eylem Planı, KOP Bölgesini bütün olarak ele alan entegre bir bölgesel kalkınma planıdır. KOP Eylem Planı kapsamında 5 ana eksen, 26 alt eksen, 92 eylem ve 243 proje paketi öngörülmüş ve 2014-2018 yılları için 9 milyar 927 milyon lira kaynak tahsisatı yapılmıştır. KOP Eylem Planı'nın temel amacı bölgede kapsamlı bir dönüşümü gerçekleştirmektir. Bu çerçevede tarımsal yapıda değişimi ve sürdürülebilirliği sağlayarak; sanayi, ticaret, ulaşım, enerji gibi sektörleri güçlendirmek, eğitim, sağlık, kültür ve diğer sosyal hizmetlere erişilebilirliği artırmak, bölge içi ve bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmak, yenilikçi bir yaklaşımla bölgenin rekabet gücünü geliştirmek, bölgenin ekonomik ve sosyal kapasitesini güçlendirmek ve bölgede yaşayan insanların refah düzeyini yükseltmek temel önceliklerimizdir. KOP İdaresi olarak kalkınma sürecinde yer alan tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte koordineli bir şekilde çalışmaya gayret gösteriyoruz. Özellikle bölgemizde bulunan il özel idareleri, belediyeler, üniversiteler ve kalkınma ajansları ile işbirliği içerisinde çok yönlü projelerimizi sürdürüyoruz." dedi.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Cemil Paslı ise, KOP'un temellerinin Osmanlı'da atıldığını belirterek, Cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden birisi olduğunu belirtti. Paslı, KOP'un genelde bilinenin aksine sadece tarım ve sulamadan ibaret olmadığını ifade ederek, sanayi, bilim ve kültür gibi alanlarda da kalkınmaya yönelik tüm konuları kapsadığını, "Yeni Marmara" hedefinin gerçekleşebilmesi için gerekli bütün potansiyelin bölgemizde mevcut olduğunu da sözlerine ekledi.

Sende yorum yap, katkıda bulun ve görüşünü paylaş!
 • Blogger Blogger'da Yorumla
 • Facebook Facebook'da Yorumla
 • Disqus Disqus'da Yorumla

1 yorum :

 1. Avşa Adası Pansiyonlar
  Yılın belki de birkaç yılın yorgunluğunu üzerinizden atıp sevdiklerinizle eğlenceli vakit geçirmenin zamanı gelmedi mi? Tabiki geldi. Siz de güzel bir tatil ile dinlenip eğlenmeyi hak ettiniz. Avşa adasının konaklama konusunda sunduğu hizmetler insanların burayı tercih etme sebepleri arasındadır. Konforlu otellerin yanında oldukça rahat bir konaklama geçireceğiniz ve yine en iyi konforu sağlayan pansiyon oteller de tercihleriniz arasında olmalıdır. Öyle ki sabah uyanıp dışarı çıktığınız da ilk karşılaşacağınız deniz manzarası ve denizin verdiği serinlik olacaktır. Böylece avşa adasında böylesine bir tatil yaptığınızı hiç unutmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

  Avşa Pansiyonlar Denize Sıfır

  Avşa Pansiyonlar denize sıfır, size konaklamanın en iyisini yaşatırken tatilinizin de rengini değiştirecek. Huzurla ve hayal ettiğiniz tatili yaşamak için daha fazla beklemenize gerek yok. Neden mi? Çünkü oldukça uygun fiyatlarla avşa adasında istediğiniz tatili yapma fırsatınız var. Bu fırsatı iyi değerlendirip, ailenizle ve sevdiklerinizle oldukça keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Tatilinizin güzergâhı belli olduğuna göre hemen hazırlıklara başlamalısınız. Çünkü sizin gibi bu tatili bekleyen çok fazla kişi vardır. İyi bir tatil için her şeyin var olduğu bir yerde herkesin tatil yapmak istemesi de gayet doğaldır. Doğal dedik ama doğayı yaşayacağınız ve doğa ile konfor ve hizmetin bir arada bulunduğu muhteşem bir tatiliniz olacak. Dış dünyanın yoruculuğundan bir süreliğine kopup uzaklaşmak için en iyi fırsattır avşa adası diyebiliriz. Siz de bu konuda araştırmalarınızı yaptığınızda en güzel kararın bu olduğunu göreceksiniz.

  YanıtlaSil


Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar