Hasan Küçükkendirci’nin “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” mesajı


​Konya İl Sağlık Müdürü Yrd.Doç.Dr. Hasan Küçükkendirci'nin "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" mesajı

Engelli insanlarımızı yüksek yaşam kalitesine ulaştırmak ve onların hayata daha sıkı tutunmasını sağlamak toplumun tüm kesimlerinin vazifesi olmalıdır. Engelli olmanın yaşamaya engel olmadığını, her bireyin daha sonra karşılaşacağı çeşitli nedenlerle bir gün engelli olabileceğini aklımızdan çıkartmayalım. Engellilere destek veren, ihtiyaçlarının karşılanması için çalışan kamu kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına yardımcı olalım. Hep birlikte, engel olmayıp,  engelleri kaldıralım.

Yrd.Doç.Dr. Hasan Küçükkendirci

İl Sağlık Müdürü

 
Engelli bireylerin sağlık hizmetine erişiminin kolaylaştırılması için yürütülen çalışmalar:

Evde sağlık hizmetleri kapsamında, engelli, yatağa bağımlı, yaşlı, bakıma muhtaç, hastanede uzun süre tedavi görmüş ve tedavinin devamının evde sürdürülmesi gereken vatandaşlarımıza, ihtiyaçları olan sağlık hizmetleri ev ortamında sunulmakta, hayırseverler aracılığı ile de sağlık hizmeti dışındaki ihtiyaçlarının giderilmesi sağlanmaktadır.

İl merkezi ve İlçelerimizde bulunan hastanelerde, hayatı tehdit eden hastalık teşhisi almış hastalar ve ailelerinin hayat kalitesini arttıracak Palyatif Bakım Merkezleri açılmıştır.

Poliklinik hizmetlerinde öncelik sırasına uygun hareket edilmekte ve engelli hastaların başka bir sağlık kuruluşuna nakli gerektiğinde, imkânlar ölçüsünde sevki yapılmaktadır.

Sağlık kuruluşlarında engelli ve yaşlı hastalara, işlemlerinde yardımcı olacak refakatçi personel bulundurulmakta ve işitme engelli hastalarla iletişimi sağlamak üzere sağlık personeline işaret dili eğitimleri verilmektedir.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından, hasta hakları uygulamalarının engelliler tarafından da anlaşılmasına yönelik olarak sesli ve braille alfabesi ile hazırlanmış hasta hakları dokümanları tüm hastanelerin hasta hakları birimlerinde halkımızın kullanımına sunulmuştur.

Engelli bireylere sağlık hizmet sunan personele hizmet içi eğitimler düzenlenmektedir.

Doğan her bebeğimize gerekli testler uygulanmakta ve engel durumlarının en erken dönemde tespit edilmesi ile tıbben gerekli olan tüm tedbirler alınabilmektedir.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar