Azmin Görünmeyen Dünyadaki Zaferi


​Konya'nın Selçuklu İlçesi Kültürpark yanındaki tarihi Şazi Bey Camii'nde (Ak Camii) 26 yıldır müezzinlik yapan doğuştan görme engelli Ali İnan (53) kendisi gibi görme engelli gençlere de Kur'an-ı Kerim öğretiyor.

Doğuştan görme engelli olan İnan, karşılaştığı tüm zorluklara rağmen hayattan kopmayarak Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazanarak hafız oldu. Hedefleri doğrultusunda her türlü güçlüğe karşı mücadele eden İnan, 26 yıldır Şazi Bey Camii'nde müezzinlik yaparak, görevli imamın olmadığı zamanlarda namazı kendisi kıldırıyor. Kuran-ı Kerim'i dedesi Konyalı Kadayıfçı Hafız Ali Efendi'den dinleyerek öğrenen İnan, namaz sureleri dışında çok sayıda sureyi de bu şekilde ezberlemiş.

Konya Gazi Lisesinden mezun olduktan sonra Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kazanarak 1987 yılında da başarıyla mezun olan İnan, 1989 yılında müezzin olarak Şazi Bey Camii'nde göreve başladı. Görevli imamın olmadığı zamanlarda imamın görevini de üstlenen İnan, hafızlığı ve doğru kıraatinin yanında Türk Tasavvuf Musikisinden eserleri yorumlamadaki başarısından dolayı da camii cemaatinden beğeni topluyor.


İnan, müezzinlik ve görevli İmam olmadığı zamanlarda vekalet etmenin dışında kendisi gibi görme engelli öğrencilere Kur'an-ı Kerim okumayı öğretiyor ve hafız yetiştiriyor. Görme engelliler için Braille alfabesiyle yazılmış Kur'an-ı Kerim sayesinde görme engelli öğrenciler, Kur'an-ı dinleyerek değil, elleriyle dokunup okuyarak öğreniyor.

 

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar