-Hırvat Gazeteciler Türkiye’de


​Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü (KDK) işbirliğiyle düzenlenen 11. Gazeteci Heyetleri Programı kapsamında Hırvatistan'dan 7 kişilik basın heyeti Ankara, Gaziantep ve İstanbul'da ziyaretlerde bulunacak.


Gazeteci Heyetleri Programı'nın 11'nci konuğu olan Hırvatistan Gazeteci Heyeti, ilk olarak Dışişleri Bakanlığını ziyaret ederek, Türkiye'nin dış politikası ve Türkiye Hırvatistan ilişkileri hakkında bilgi aldı. Heyet daha sonra Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğüne (BYEGM) ziyarette bulunarak Genel Müdür Cemalettin Haşimi ile bir araya geldi. Cemalettin Haşimi Hırvatistanlı gazetecilerle yaptığı görüşmede Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik süreci kapsamında iki ülke ilişkilerini değerlendirdi. Türkiye'nin Suriyelilere yönelik yardımlarına da değinen Haşimi, konuk heyetin Gaziantep gideceğini ve Suriyelilerin misafir edildiği geçici barınma merkezlerinde yürütülen faaliyetleri yerinde görme imkanı yakalayacağını söyledi.

 

Program; Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Başbakanlık Afet ve Acil Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ziyaretleriyle devam edecek. Ankara programının ardından Gaziantep'e gidecek olan heyet Nizip Konteyner Kenti'ni ziyaret ederek Suriyeli misafirlerle bir araya gelecek. Hırvatistan Gazeteci Heyeti Programı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), İstanbul'un çeşitli tarihi ve turistlik mekanlarının ziyaretleriyle sona erecek.

 

Ülke kamuoylarının Türkiye hakkında doğrudan bilgi edinmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Gazeteci Heyetleri Programı kapsamında 2015 yılında Rusya Federasyonu, Türk Dili Konuşan Ülke ve Topluluklar, Hindistan, Uganda, Kuveyt, Arjantin, Gürcistan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), Libya, Bahreyn ve Latin Amerika'dan gazeteciler Türkiye'de ağırlanmıştı.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar