Kültür Bakanı Topçu’dan Başkan Akyürek’i Ziyaret


​Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Bakan Topçu, Başkan Akyürek'in Konya'nın kültür ve tarihi mirasına çok sayıda eserle katkıda bulunduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Konya'ya gelen Topçu, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin şehre çok sayıda eser kazandırdığını vurguladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana Müzesi, İnce Minare Taş ve Ahşap Eserler Müzesi, Sille ve Meram bağlarını incelemek üzere Konya'ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu'yu makamında ağırladı. Bakan Topçu'nun yeni görevinin hayırlı olmasını temenni eden Başkan Akyürek, Kültür Bakanlığı, Kültür Müdürlüğü ve ilgili birimlerle uyum ve işbirliği içinde çalıştıklarını söyledi. Başkan Akyürek, "Konya'da tarihi eserlerin korunması, restorasyonu, yeniden hayata kazandırılması, tarihi Konya çarşısının yenilenmesi, Mevlana Müzesi ve Türbesi ile ilgili birçok müşterek çalışma, yine Arkeoloji ve Etnografya müzeleri için Kültür Bakanlığı ile imzaladığımız protokoller ve Konya Müzesi'nin hayata geçirilmesi çalışmaları, tüm tarihi eserlerin restorasyonu ile ilgili yürüttüğümüz Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ile işbirliği içinde çalışmalarımız var" dedi.

Ziyarette, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Konyalılara selamını ileten Bakan Topçu, Ardahan ve Kars'tan sonra üçüncü ziyaretini Konya'ya gerçekleştirdiğini söyledi. "Konya aslında küresel dünyada kültür ve turizmin markası olması gereken bir yerdir" diyen Bakan Topçu, Başkan Akyürek'in kültür ve turizm adına Konya'da yaptığı çalışmaları yakından takip ettiğini bildirdi.

Bakan Topçu, "Bakanlar Kurulu'nda görev almadan da, siyaset yaptığımız yıllarda da gurur duyduğumuz ve bir kardeşimizin olduğu bir kapıdır bu kapı. Kendisinin kültür varlıklarımıza ve turizm sektörümüze Konya Belediye Başkanı olarak çok ciddi eserler kazandırdığını biliyoruz. Onun için burada bir kez daha kendisine Konyalılar, Türkiye ve Kültür ve Turizm Bakanlığı adına teşekkür ediyorum. Bu çerçevede bu işbirliği inşallah daha sıkı olacak ve Konyamız bu küresel dünyada hak ettiği marka olma yerini en üst noktalara kadar çıkartacak. Bu hem kültürde hem turizmde yaşanacak" şeklinde konuştu.

Başkan Akyürek, Bakan Topçu'ya günün anısına çini sikke ve Mesnevi hediye etti.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar