Hollanda Heyetinden Büyükşehir’e Ziyaret


​Türkiye ile Hollanda arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek üzere Konya'ya gelen Hollanda Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Jeroen Kelderhuis, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mithat Büyükalim ile görüşerek, Hollanda-Türkiye Ticaret Projesi'ne destek istedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mithat Büyükalim, ticari ilişkileri güçlendirmek amacıyla Konya'ya gelen Hollandalı heyeti kabul etti. Büyükalim, Büyükşehir Belediyesi olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesi için gereken işbirliğine her zaman hazır olduklarını söyledi.

Hollanda Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Jeroen Kelderhuis başkanlığındaki heyete Konya, sanayisi ve tarımı hakkında bilgi veren Büyükalim, "Konya çok derli toplu bir şehir. Sanayisi çok derli toplu. Bir çok küçük boy işletmelerin tabiri caizse başşehri. Burayı yöneten insanlar, uzun yıllar önce bunu görüp her şeyi organize halde oluşturmuş. Eski küçük sanayi döneminde bile her şey ayrı olmuş. Gıdacının yanında imalatçı, imalatçının yanında gıdacı hiçbir zaman için olmadı. Özellikle sanayi üretimine, hızlı sanayileşme dönemine geçtikten sonra. Sanayiyi büyütmek için çok rezerv alanlarımız, verimsiz topraklarımız var. Buralarda sanayi hızla gelişiyor. Bununla beraber Konya tarım ve hayvancılık şehri. Bu noktada da işbirlikleri nasıl yapılabilir belediye olarak Yeni Yerel Yönetimler Yasası'ndan sonra kurulan daire başkanlığımızla böyle bir ortak çalışmayapabiliriz" dedi.

Konya ile her alanda benzerlik gösteren Hollanda'da ticari faaliyetleri geliştirmek amacıyla firma temsilcileriyle yaptıkları ziyaretin Hollanda ve Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirmesine yardımcı olmasını temenni eden Müsteşar Kelderhuis, ziyareti, Hollanda-Türkiye Ticaret Projesi adı altında yaptıklarını, amaçlarının ise Hollandalı firmalara Türkiye'deki yatırım ve ticaret olanaklarını tanıtmak olduğunu kaydetti. Kelderhuis, "Bildiğiniz üzere Hollanda firmalarının çoğu belli şehirlerde konumlandırılmış durumda. Ama farklı şehirlerde de imkanların olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Konya da bu illerden biri" diye konuştu.

Büyükalim, ziyaret anısına konuklarına Flemenkçe ve Türkçe Mesnevi hediye etti.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar