Büyükşehir Belediyesi Engelsiz İş Yaşamı Fuarı Açıldı


​Türkiye'de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Arttırılması Operasyonu Hibe Programı kapsamında Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ)
  Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Konya Büyükşehir Belediyesi ortaklığında yürütülen "Engelsiz İş Yaşamı" projesi kapsımda düzenlen fuar açıldı. Program kapsamındaki Engelli Bireylerin İstihdamında Karşılaşılan Zorluklar ve Çözüm Yolları Paneli de büyük ilgi gördü.


Konya'nın Gururu Oldu


Programın açılışını gerçekleştiren Proje Koordinatörü ve NEÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekeriya Mızırak Konya Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürüttükleri projenin bin proje arasında ilk 10'a girdiğini vurgulayarak "Bu Konya'nın bir gururu oldu." dedi. Engelli bireylerin mesleki ve teknik konularda kariyer rehberliği ve kariyer danışmanlığı noktasındaki beklentilerini karşılamayı amaçladıklarını ifade eden Mızırak, birisi üniversitede birisi Konya Büyükşehir Belediyesinde olmak üzere iki tane engelsiz kariyer merkezi kurduklarını vurguladı. Mızırak, projenin ciddi faydalarını gördüklerini belirterek kazanımları hakkında bilgi verdi.


NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksek de toplumun yıllar önce engelliler konusunda duyarsız olduğunu hatırlattı ve günümüzde engellilerin her alanda engelli olmayan bireylerle yarıştığını vurguladı. Proje ile birlikte engellilerin istihdamının ciddi artacağına dikkat çeken Yüksek, projenin sürdürülebilir olduğunu belirtti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise "Necmettin Erbakan Üniversitemiz sosyal sorumluluk projelerine katılımıyla şehrin menfaatine olan her faaliyette etkin rol oynamasıyla temayüz ediyor." dedi. Belediye olarak engelleri kaldırmak için pek çok alanda ciddi çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Akyürek: "Panelimizin, fuarımızın şehrimiz adına yeni ve güzel gelişmelere vesile olmasını diliyorum" dedi.


40 Bin Engelli Kamuda İstihdam Edildi


Ak Parti Konya Milletvekili Halil Etmeyez konuşmasında sosyal devletin gereği olarak engellilerin istihdamına büyük önem verdiklerini ifade etti. Herkesin bir gün engelli olabileceğini belirten Etyemez 40 bin engelliyi kamuda istihdam ettiklerini söyledi. Etyemez günümüzde engellilerin engel tanımadığını vurguladı.

Son olarak kürsüye gelen Konya Vali Yardımcısı Fazlı Akgün, nüfusun yaklaşık yüzde 10'unun engelli olduğunu belirtti ve bu bireylere bir el uzatıldığında yapamayacaklarını hiçbir iş olmadığını söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından "Engelli Bireylerin İstihdamında Karşılaşılan Zorluklar ve Çözüm Yolları Paneli"ne geçildi. Program hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar