Başkan Akyürek;Kurban Bayramınız Mübarek Olsun


​Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konyalıların ve tüm İslam aleminin Kurban Bayramı'nı tebrik ederek, bayram sevincinin ömrün tamamına yayılmasını diledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in Kurban Bayramı mesajı şöyle:

"Saygıdeğer hemşehrilerim, aziz Konyalılar;

Mübarek Kurban Bayramını bütün İslam âlemi ile birlikte Konya'mızda idrak ediyor ve bayramın sevincini, neşesini, bereketini kardeşlerimizle paylaşıyoruz. Bu özel ve sevinç dolu bayram anları, inşallah ömrümüzün bütününe yayılsın ve bizi hep sevinçler, bereketler içinde bıraksın.

Ülkemiz son bir yılda çok hareketli günlerden ve badirelerden geçti. Diğer taraftan özellikle güneyimizdeki devletlerde, sınırlarımızın hemen yanı başında ve genel olarak Ortadoğu'da süren şiddetli iç savaş ve kriz ortamı sıcaklığını koruyor.

Ama hamdolsun ki ilk defa milletimizin oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız, hemşehrimiz Ahmet Davutoğlu; adeta bu milletin zor günleri için bir lütuf olarak, devletin en tepe noktasında çelikten bir irade ile görev ve sorumluluklarını îfâ etmektedir.

Kıymetli dostlarım;

Ne yazık ki bugün bir çok coğrafyada akan kan Müslüman kanı. Bu durum elbette bizi derinden yaralıyor. Ülkemizde sayıları 1.5 milyona ulaşan mülteci kardeşlerimizin durumu, esasen her şeyi özetliyor. İslam ümmeti zor günlerden geçiyor.

Dolayısıyla böyle zamanlarda birbirimize daha iyi sarılmak, anlamaya çalışmak, kenetlenmek ve yeni, ortak akıl gibi ortak bir güç üretmek zorundayız. Elde ettiğimiz imkânı da öncelikle 'kardeşlerimiz' için, ama nihayetinde bütün insanlığın huzur ve sükûnu için kullanmak durumundayız.

Evet, bayrama girdik; Kurban bayramına! Ama Müslümanların bir kurban gibi kanının akıtılıp durmasına seyirci kalamayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın BM Genel Kurulu'nda söylediği gibi "Dünya 5' ten büyüktür." Ve inşallah dünya, bu yeni, bu diriliş bahşeden sese kulak verecek, dünyanın 5' e mahkûm olmayacağını, olamayacağını önümüzdeki dönemlerde somut olarak gösterecektir.

Uluslararası platformda, devletler düzeyindeki bu yeni eğilimin işaret fişeğini atan ülkemizin Cumhurbaşkanını, ve bu duruşun arkasında bütün samimiyeti ve diplomatik birikimiyle saf tutan Başbakanımızı yürekten kutluyorum.

Kurban kelimesinin işaret ettiği anlama, yani "Allah'a yaklaşma" olgusuna dikkatinizi çekmek isterim. Bizler yaptığımız her türlü iyi ve güzel işi, zaten O'na yaklaşmak için yapıyoruz. Ama içinde bulunduğumuz Kurban Bayramı, özel bir 'yaklaşma, yakınlaşma' ânı. İnşaallah hepimiz bu bayramın işaret ettiği yakınlığa ulaşanlardan oluruz.

Her bayram olması gerektiği gibi, bu bayramda da eğer varsa dargınlıkları, kırgınlıkları bu güzel vesileyle hemen yok etmemiz gerekiyor. Yalnızca yakınımızdaki değil, uzaktaki kardeşlerimizi de düşünmek, onlara da ulaşıp, dertleriyle dertlenmemiz gerekiyor.

Çok şükür, ülkemiz ve şehrimiz bu konuda çok mesafe kaydetti. Bugün iftiharla görüyoruz ki yalnızca şehrimizden bile çok sayıda kuruluş, dünyanın çeşitli yerlerine Kurban Bayramı vesilesiyle gidip kurbanlar kesiyor, ayrıca oradaki kardeşlerimizin değişik sorunlarına çareler arıyor ve buluyorlar.

Aziz Konyalılar;

Bayramdayız. Çocuklarımızı ve başka çocukları sevindirmeyi unutmayalım.

Bayramda karşılaşacağınız muhtemel sorunlar için bütün ekiplerimiz size yardım etmek üzere hazır beklemektedir. Lütfen Belediyemizin ilgili birimlerini aramaktan çekinmeyiniz.

Bu vesileyle hepinizin mübarek kurban bayramını tebrik ediyor, umutlu, huzurlu, sevdiklerinizle ömür boyu saadetle sürecek bir hayat diliyorum.

Bayram içinde kalınız, Allah'a emanet olunuz."

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar